Co należy wiedzieć o gontach bitumicznych?

Gonty papowe

Co należy wiedzieć o gontach bitumicznych?

Gonty bitumiczne to materiały do pokrycia różnego rodzaju dachów. Do ich produkcji używa się włókna szklanego jako osnowy ze względu na jego wysoką odporność na rozdarcia. Podczas produkcji wkładka z włókna szklanego jest oblewana z każdej strony bitumem. Jako warstwy nawierzchniowej używa się zabarwionej posypki bazaltowej. Gonty stają się wtedy wytrzymałe i wodoodporne.

Zalety gontów bitumicznych

Gonty bitumiczne mają same zalety:

  • są lekkim materiałem do pokryć wszelkiego rodzaju dachów,
  • zamykają konstrukcję dachu, chroniąc go przed owadami i szkodnikami,
  • pochłaniają hałas podczas deszczu czy gradu,
  • można je stosować nie tylko na dachach, ale i na ścianach pionowych oraz elewacjach,
  • nadają się do pokrycia nietypowych kształtów dachów (np. na wieżach i okrągłych kopułach).

 

Ponadto gonty bitumiczne mają wszechstronne zastosowanie. Wykorzystywane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym (domy drewniane, kamienice, wille, dworki) jak i w budownictwie rekreacyjnym (altany ogrodowe, domki letniskowe, domki dla dzieci). Równie ważną zaletą tego typu materiałów jest duża rozpiętość dostępnych na rynku wzorów, kształtów (12 różnych kształtów) i kolorów (ok. 20).

Co natomiast należy do praktycznych zalet gontów papowych? Po pierwsze to, że takie rozwiązanie jest bardzo trwałe, a po drugie to, że do jego zastosowania nie potrzeba fachowej ekipy. Gonty papowe nadają się bowiem do samodzielnego nakładania i prawdopodobnie ze względu na to niektórzy wybierają je zamiast dachówek. A ponadto o powszechności gontów papowych decyduje jeszcze jedna rzecz – ich ekonomiczność. Zastosowanie tego materiału jest dość tanie, więc może okazać się dobrym rozwiązaniem na przykład w momencie, gdy wydano sporo pieniędzy na pozostałe materiały budowlane.

Gonty papowe łączą w sobie cechy, które wydawałyby się sprzeczne. Z jednej strony są tanie i proste w montażu. Z drugiej strony są solidne i potrafią wytrzymywać zmienne warunki atmosferyczne. Tak więc choć wydawałoby się, że tani materiał będzie średniej jakości, w przypadku gontów papowych jest wprost przeciwnie. Sprawia to, że gonty papowe to doskonałe materiały budowlane. Ich zastosowanie jest inwestycją na długie lata, która pozwoli nie martwić się zbytnio o stan dachu. Ten będzie bowiem nie tylko estetyczny, ale i solidny.