Do czego można wykorzystać płyty karton – gips?

płyty karton gips

Do czego można wykorzystać płyty karton – gips?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w branży budowlanej są płyty kartonowo-gipsowe. Znajdują szerokie zastosowanie podczas wykańczania domów czy mieszkań. Płyty kartonowo-gipsowe nazywane również płytami g-k oraz potocznie „regipsem” są materiałem okładzinowym, który może być wykorzystywany w każdym pomieszczeniu. Popularność płyt g-k wynika przede wszystkim z ich wytrzymałości oraz łatwości docinania. Do czego można je wykorzystać, remontując dom?

Dlaczego płyty kartonowo-gipsowe sprawdzą się jako sufit podwieszany? 

Wykończenie albo remont domu wymaga zastosowania wielu różnych rozwiązań, a karton-gips to obok tynków jeden z częściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Płyty g-k mają wiele zastosowań, a jednym z popularniejszych jest wykorzystanie ich do wykonania sufitu podwieszanego. Dlaczego warto się na niego zdecydować? „Regips” jest stosunkowo niedrogim materiałem, dzięki któremu można nadać wnętrzu salonu czy sypialni wyjątkowego charakteru. Warto wspomnieć, że płyty kartonowo-gipsowe są lekkie, a jednocześnie stabilne, więc sufit podwieszany z pewnością będzie bezpieczną konstrukcją.

Takie rozwiązanie pozwala ukryć niedoskonałości na suficie, a jednocześnie sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało nietypowo. Co więcej, na takiej konstrukcji można zamontować dodatkowe oświetlenie, a okablowanie umieścić nad sufitem podwieszanym. Karton-gips jest często wykorzystywany również do tworzenia zabudowy sprzętów, które niekorzystnie wpływają na estetykę wnętrza. Mowa tutaj na przykład o klimatyzacji czy innych instalacjach.

Do czego jeszcze można wykorzystać płyty g-k? 

Zastosowań płyt kartonowo-gipsowych jest o wiele więcej. Można z nich zrobić również ścianki działowe, które skutecznie dzielą otwartą przestrzeń, a w razie potrzeby tworzą dwa osobne pomieszczenia. Warto również wspomnieć, że „regips” można malować czy tapetować, więc nie należy się obawiać, że otrzymany efekt będzie nieestetyczny.

Co ciekawe, z płyt kartonowo-gipsowych można też wykonywać rozmaite elementy zabudowy. Mowa tutaj na przykład o ceramice sanitarnej w toalecie, a nawet o meblach. Wystarczy odrobina wyobraźni i specjalista z doświadczeniem, aby z karton-gipsu powstała na przykład szafa albo półka czy regał. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne, a jednocześnie tańsze od kupna mebli na wymiar.