Gdzie znajdzie zastosowanie blacha trapezowa?

Blacha trapezowa na dachu

Gdzie znajdzie zastosowanie blacha trapezowa?

Aby sprecyzować, gdzie znajdzie zastosowanie blacha trapezowa, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym ona jest i jakie daje możliwości. Blacha trapezowa jest blachą, której profil przetłoczenia – jak sama nazwa wskazuje – występuje w formie trapezu. Ma ona metalowy rdzeń grubości od 0,4 do 1 mm i ochronno-dekoracyjną kolorową powłokę lub jest zabezpieczona jedynie alucynkiem, lub ocynkiem.

Arkusze blachy trapezowej mogą mieć szerokość od 50 do 165 cm. Także ich długość jest bardzo zróżnicowana – może wynosić zaledwie 90 cm albo nawet 12 m. Wytłoczenia mają wysokość od 2 do 55 mm. Ten rodzaj blachy ceniony jest szczególnie w branży dekarskiej. Potocznie zwana “trapezówka” umożliwia bowiem tworzenie finezyjnych konstrukcji dachowych, a przy tym jest wytrzymała i stosunkowo niedroga. Ciekawostką jest fakt, że blacha trapezowa jest młodszą siostrą dzisiaj nieco zapomnianej blachy falistej, która została pierwszy raz zastosowana w 1830 roku przez jej wynalazcę, inżyniera Henry`ego Robinsona Palmera. Zatem obecnie ten rodzaj blachy liczy sobie już ponad 190 lat.

Rodzaje blachy trapezowej

Blachy trapezowe, jak już wcześniej wspomnieliśmy, można podzielić ze względu na rodzaj powłoki, jaki blacha posiada. Blacha trapezowa ocynkowana zabezpieczona jest przed korozją poprzez proces cynkowania ogniowego. Można dodatkowo pomalować ją farbą do metalu, jednak wymaga to czasu, ponieważ powłoka musi przejść proces utleniania po ocynkowaniu. Blacha trapezowa alucynk to blacha pokryta stopem aluminium i cynku z niewielkim dodatkiem krzemu. W przypadku tego typu powłoki tworzący się na powierzchni tlenek glinu zapewnia długotrwałą odporność na korozję. Dzięki temu blacha ma lepsze właściwości niż blacha ocynkowana. Blacha trapezowa z powłoką poliestrową stosowana jest najczęściej w budownictwie mieszkalnym. Blacha ta zwykle jest już wcześniej wykończoną powłoką cynkową. Innym bardzo ważnym podziałem blachy trapezowej jest podział ze względu na zastosowanie. Wyróżniamy tu blachy trapezowe osłonowe i konstrukcyjne.

Zastosowanie blachy trapezowej

Podział blachy trapezowej na osłonową i konstrukcyjną pokazuje nam już podstawowe zastosowanie tego rodzaju blachy. Blachy osłonowe montowane są w przegrodach hal zimnych i ciepłych. Z kolei blach konstrukcyjnych używa się wyłącznie jako elementu dachów. W odróżnieniu od blach osłonowych po zewnętrznej stronie są one wyposażone w powłokę o grubości np. 15 mikrometrów. Jakość blachy można ocenić po rodzaju tworzywa, z którego ją wyprodukowano. Im z lepszej gatunkowo stali jest wykonana, tym lepiej będzie znosić obciążenia. Podczas wyboru blachy trapezowej warto także zwrócić uwagę na wysokość i grubość profili. W ten sposób można dobrać idealny model do danej inwestycji. Blachy trapezowej można zatem użyć podczas budowy hal produkcyjnych, garaży, budynków inwentarskich, wiat i ogrodzeń. Dużą popularnością cieszy się wśród dużych przedsiębiorców, którzy wybierają blachę trapezową do budowy centrów logistycznych i dużych obiektów usługowych. Niemniej jednak z powodzeniem można jej użyć do pokrycia dachu domu jednorodzinnego. Blachę tego typu możemy także zobaczyć niemalże w każdym zakątku kraju. Jest często stosowanym materiałem do budowy przystanków autobusowych, podestów czy innych tego typu konstrukcji. Widać zatem, że blacha trapezowa to bardzo wdzięczny materiał, którego zastosowanie może być i jest bardzo szerokie.