Jak dobrać system orynnowania do domu?

rynny

Jak dobrać system orynnowania do domu?

Orynnowanie do domu powinno być uzupełnieniem konstrukcyjnym każdego dachu. Podobnie jak mamy różne rodzaje kształtów poszyć, podobnie różne są systemy orynnowania. Biorąc pod uwagę typy więźby, tylko domy o szerokich schodzących nisko nad ziemię okapach nie muszą mieć rynien. W innych przypadkach jest to wskazane. Jakie są typy rynien? Gdzie jaki się sprawdzi?

Rodzaje systemów orynnowania do domu

Gdyby nie rynny woda spływałaby strumieniem z dachu, zalewając ściany, narażając wnętrza pomieszczeń na atak grzybów i pleśni. Rynny należy dobrać tak, aby nadążały z odprowadzaniem nawet dużej ilości wody. Na rynku dostępne są rynny aluminiowe, stalowe, z PVC oraz miedziane. Różnią się między sobą zarówno ceną, jak i trwałością.

Najlepszy stosunek ceny do jakości produktu obserwuje się w rynnach z PVC. Zapewniają odporność na promieniowanie UV, nie wymagają prac konserwacyjnych i są stosunkowo łatwe w montażu. Ich żywotność wynosi średnio do 40 lat.

Jak zbudowany jest system orynnowania do dachu?

Planując założenie kanalizacji deszczowej, trzeba pamiętać, by była ona zamontowana ze spadkiem 0,3-0,5 proc. (3-5 mm na 1 m rynny) uformowanym w stronę rury spustowej. Uniwersalnym systemem rynnowym jest instalacja oparta na rynnach o półokrągłym przekroju. Do jego zbudowania potrzebne są złącza i narożniki rynny, łączniki rynien z rurą kolanka, przedłużki do rury, rura spustowa, haki rynnowe, a także obejmy rur spustowych, wyłapywacze deszczówki czy też wylewki rury spustowej, sitko rewizyjne oraz reduktor do deszczówki.

Celem dobrania odpowiedniej ilości materiału należy obliczyć tzw. efektywną powierzchnię (EPD). Im jest ona większa, tym bardziej nachylona jest połać. Tylko doświadczeni dekarze pomogą w zaprojektowaniu kanalizacji deszczowej dla tomu tak, by odpowiadała ona konstrukcji budynku.