Jakie są rodzaje i funkcje kominków wentylacyjnych?

wentylacja

Jakie są rodzaje i funkcje kominków wentylacyjnych?

W naszym kraju coraz więcej osób myśli o budowie własnego domu. To całkowicie naturalne, ponieważ z jednej strony daje bezpieczeństwo mieszkalne, a z drugie sporą stabilizację finansową rozumianą jako inwestycję, na której ciężko stracić z upływem czasu. Niemniej budowa własnego domu to sporo decyzji do podjęcia i pamiętanie o wielu pozornie nieistotnych szczegółach. Pozornie, ponieważ często są to sprawy bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego domu. Jedną z takich rzeczy jest kominek wentylacyjny. Do czego służy i dlaczego warto w niego zainwestować? 

Kominek wentylacyjny, czyli co?

Najistotniejszą sprawą jest dobre zrozumienie tego, czym w ogóle kominek wentylacyjny jest. Najprościej mówiąc, jest to element mający zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Oczywiście to nie jedyna role tego typu urządzenia, ale ta zasadnicza. Warto zaznaczyć także, że kominek wentylacyjny montowany jest na dachu, często jako integralna część pokrycia. W związku z tym warto odpowiednio dobrać właśnie ten element do całości stylu i kolorystyki całego dachu na nawet domu. Oczywiście, to co widać na dachu to jedynie jeden z elementów całego systemu wentylacyjnego, który dobrze zaprojektowany i wykonany pozwala cieszyć się odpowiednimi parametrami wnętrza domu.

Rodzaje kominków wentylacyjnych 

Jakie są jednak rodzaje kominków wentylacyjnych? Okazuje się, że jest ich co najmniej kilka. Najbardziej popularne z nich to:

  • Kominki wentylacyjne odpowietrzające — pełnią funkcję zakończenia pionu kanalizacyjnego,
  • Kominki wentylacyjne służące do odprowadzania pary wodnej,
  • Kominki wentylacyjne odpowiedzialne za dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku (nawiewne),
  • Kominki wentylacyjne wyciągowe — ich rolą jest poprawa cyrkulacji powietrza w praktycznie całym budynku.

Już ten podstawowy podział kominków wentylacyjnych jasno pokazuje nam, jak ważną częścią całego domu one są. To właśnie ich odpowiedni dobór i wykonanie całej instalacji wpływa na to, że w budynku nie ma wilgoci, jest odpowiednia wymiana powietrza, a także odpowiednie odpowietrzenie innych instalacji sanitarnych. W związku z tym nie powinniśmy lekceważyć montażu tego typu elementu i brać go pod uwagę już na etapie projektowania naszego wymarzonego domu. Zaniedbania związane ze źle wykonaną wentylacją są później bardzo trudne do naprawienia, nie mówiąc już o tym, że często wiążą się z generalnym remontem.