Jakie są rodzaje pokryć dachowych?

Jakie są rodzaje pokryć dachowych?

Dach to zwieńczenie budowy każdego domu. Jest też jednym z ważniejszych elementów całego budynku, ponieważ chroni przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, a także nadaje niepowtarzalny wygląd i styl. Jednak zanim zostanie ukończony, trzeba podjąć decyzję, jaki rodzaj pokrycia będzie idealny w danym przypadku. Okazuje się bowiem, że pokrycia dachowe różnią się od siebie wieloma rzeczami, między innymi parametrami, a także trwałością. Jakie główne pokrycia dachowe zatem wyróżniamy?

Czym jest pokrycie dachowe?

Zacząć należy od samego wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest pokrycie dachowe. Otóż w dużym uproszczeniu, jest to zewnętrza warstwa dachu, której głównym zdaniem jest ochrona budynku przed takimi czynnikami atmosferycznymi jak deszcz, wilgoci, wiatr czy słońce. Rodzaj pokrycia w dużej mierze zależy od konstrukcji więźby dachowej, ponieważ niektóre pokrycia mogą być wykorzystywane jedynie przy niewielkich nachyleniach, podczas gdy inne doskonale sprawdzają się na stromych i skomplikowanych konstrukcjach. Należy pamiętać, że zastosowanie niewłaściwego pokrycia dachowego dla danej konstrukcji może skończyć się bardzo źle – zaczynając od strat finansowych spowodowanych ciągłymi naprawami, aż po poważne wypadki wynikające z zawalenia się nadmiernie obciążonej więźby. Przyjrzyjmy się teraz najpopularniejszym pokryciom dachowym.

Papa i gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne i papy termozgrzewalne to pokrycia, które łączą sporą wytrzymałość ze stosunkowo niską ceną, bowiem naprawdę niewielkim kosztem można pokryć nimi nawet sporych rozmiarów dach. Ich dużym atutem jest też dość prosty montaż oraz łatwa konserwacja, którą właściwie można wykonać samemu. Pokrycie dachu papą lub gontem bitumicznym wymaga jednak budowy odpowiedniego deskowania, na którym układa się materiał. Zatem cała konstrukcja dachu musi być dostosowana do właśnie tego rodzaju pokrycia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nowoczesne papy są dużo trwalsze niż te znane z lat 80. czy też 90., dlatego nadal cieszą się dużym powodzeniem.

Dachówki

Dachówki to zdecydowanie najładniej prezentujące się krycie dachowe. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje dachówek, czyli ceramiczne oraz betonowe. Różnią się one od siebie przede wszystkim trwałością. Wynika to z faktu, że wypalana glina jest dużo trwalsza niż jej betonowy odpowiednik. Pomijając tę różnicę, to oba rodzaje dachówek mają bardzo podobną charakterystykę. Przede wszystkim są bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne a przy tym, ze względu na niewielkie wymiary i jednorodny kształt, ich wymiana oraz naprawa nie sprawiają większego problemu. Wadą tego typu pokrycia dachowego jest znaczny ciężar wynikający z zastosowanego materiału.

Blacha

Ten rodzaj pokrycia dachowego zamyka się właściwie w zastosowaniu blachy trapezowej oraz blachodachówek. Blacha dachowa to jeden z najtańszych i dość często stosowanych surowców do tworzenia pokryć. Jej wielką zaletą jest bardzo mały ciężar, w związku z czym może być stosowana właściwie na każdym rodzaju dachu. Do tego dobrej jakości blacha, po poprawnym montażu jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Zarówno blacha trapezowa jak i blachodachówka są dostępne w bardzo bogatej gamie kolorystycznej.