Poznaj rodzaje i zastosowanie blachodachówki

blachodachówka

Poznaj rodzaje i zastosowanie blachodachówki

Blachodachówka to coraz częściej wybierany rodzaj pokrycia dachu. Dzięki swoim doskonałym parametrom bardzo dobrze sprawdzają się w naszej szerokości geograficznej. Wysokiej klasy blachodachówki wytrzymają nawet dziesiątki lat, stąd są rozwiązaniem godnym inwestycji. Jeśli jesteście w trakcie budowy domu i zastanawiacie się nad rodzajem materiału do pokrycia dachu, to zapraszamy do dalszej lektury, w której przybliżymy Wam temat blachodachówki, jej rodzajów oraz zastosowania.

Dlaczego blachodachówka?

Blachodachówka to rozwiązanie niesamowicie trwałe, które sprawdzi się nawet w przypadku skrajnych warunków atmosferycznych. Wybierając ten rodzaj pokrycia dachu, możecie mieć pewność, że zachowa ona swój doskonały stan przez długie lata. Ogromną zaletą blachodachówki jest jej waga. W porównaniu do innych materiałów jest zdecydowanie najlżejsza, przez co montaż przebiega szybko i sprawnie. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia szerokiej dostępności blachodachówki. Możecie znaleźć ją na rynku w różnych kolorach i kształtach, przez co z łatwością dopasujecie odpowiedni wariant nawet do bardzo wyszukanego projektu.

Rodzaje pokryć dachowych z blachy

Blachodachówki występują w kilku rodzajach. Wyróżniamy m.in.:

  • blachodachówkę falistą;
  • blachodachówkę płaską;
  • blachodachówkę trapezową;
  • blachodachówkę na rąbek;
  • blachodachówkę karpiówkę.

Blachodachówka falista swoim wyglądem przypomina klasyczną dachówkę ceramiczną. Rozpiętość fal mieści się w granicach 30-45 mm, natomiast długość nie przekracza zazwyczaj 40 cm. Blachodachówka płaska o długości 30-35 cm wybierana jest najczęściej do realizacji nowoczesnych projektów domów i można ją stosować na dachach o minimalnym nachyleniu. Wariant trapezowy z kolei bardzo rzadko wykorzystuje się w domach jednorodzinnych, a swoją nazwę zawdzięcza profilowi przetłoczenia blachy. Blachodachówka na rąbek zyskuje coraz większą popularność i często można ją spotkać w nowoczesnym budownictwie. Jeśli chodzi natomiast o karpiówkę, charakteryzuje się ona występowaniem rowka kapilarnego, który odpowiada za to, że podczas montażu nie powstają szczeliny między poszczególnymi elementami dachu.

Zastosowanie blachodachówki

Pokrycie dachowe z blachy jest bardzo często stosowane podczas budowy domów jednorodzinnych, jak i budynków gospodarczych. Dzięki niskiej wadze blachodachówka sprawdzi się na dachach o mało rozbudowanym szkielecie. Bardzo często ma to miejsce w zabytkowych obiektach, gdzie niemożliwe jest zastosowanie ciężkiej dachówki. Ze względu na różnobarwne warianty, można ją dobrać do niemal każdej elewacji. Co więcej, w naszej firmie blachodachówkę wykonujemy pod konkretny projekt i w dowolnym rozmiarze. Minimalizuje to ilość odpadów i daje gwarancje idealnego dopasowania do oczekiwań i potrzeb.