Wykończenia dachu i elewacji – na co zwracać uwagę?

Nowoczesne blachodachówki

Wykończenia dachu i elewacji – na co zwracać uwagę?

Dach i elewacja to jedne z najważniejszych części budynku, które powinny nie tylko efektownie się prezentować, ale także wpływać na późniejszą eksploatację domu. Powszechnie wiadomo bowiem, że im prostsza będzie elewacja i prostszy kształt dachu, tym tańsze będzie wykonanie ich konstrukcji oraz docelowo ogrzewanie budynku. Z tego względu, już na etapie projektowania trzeba pamiętać o kilku istotnych aspektach. Ważny jest przede wszystkim dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych.

Ekonomiczny dach

Zarówno pokrycie dachu, jak i elewacja to elementy najbardziej narażone na niesprzyjające warunki klimatyczne i upływ czasu. Z tego powodu wykorzystanie solidnych i trwałych materiałów dachowych i elewacyjnych jest wyborem racjonalnym i uzasadnionym ekonomicznie. Symbolem solidnego pokrycia dachowego są od lat dachówki ceramiczne i cementowe, a ostatnio także blachodachówki i blachy trapezowe. Nowoczesne blachodachówki są niezwykle trwałym pokryciem dachowym odpornym na niekorzystne działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Stanowią jeden z najlżejszych materiałów dekarskich, co znacznie przyspiesza ich montaż. Dodatkowo niska waga pozwala na zastosowanie blachodachówek na mniej rozbudowanej więźbie dachowej – to szczególnie ważne w przypadku renowacji dachów w obiektach zabytkowych. Blachodachówki mogą być pokryte specjalnymi powłokami przedłużającymi trwałość materiałów. Blachy trapezowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i sztywnością. Te o niskich profilach najczęściej stosuje się do krycia dachów oraz elewacji w budownictwie jednorodzinnym, natomiast wyższe profile z racji większej wytrzymałości wykorzystywane są w konstrukcjach nośnych oraz dachowych o dużej rozpiętości. Ponadto blachy trapezowe znajdują szerokie zastosowanie przy tworzeniu bram, ogrodzeń oraz w przypadku elewacji.

Nowoczesna elewacja domu

Producenci stale ulepszają technologie produkcji, szukając nowych rozwiązań służących solidności i trwałości elewacji. Dobrze dobrana elewacja domu zastępuje do niedawna tak powszechnie stosowane ozdobniki i detale architektoniczne. Do najczęściej wybieranych materiałów elewacyjnych zaliczany jest tynk – zwykle w jasnym kolorze. Wprowadza się również materiały, które do tej pory stosowano do innych celów np. wykorzystywaną jako pokrycie dachowe blachę płaską. Do najtrwalszych elewacji od lat zaliczane są te wykonane z cegły i kamienia elewacyjnego. Materiały te dodają budynkom masywności i wytrzymałości. Ponadto nie wymagają kosztownych konserwacji i wyglądają pięknie nawet po kilkudziesięciu latach. Najtrwalsze kamienie stosowane jako dodatki do elewacji, to te o największej zawartości minerałów twardych.